
Projekt pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim (II)"
Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku realizował w okresie 01.01.2016 r. – 31.12.2016 r. projekt pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim (II)" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój - Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim.
W projekcie uczestniczyło łącznie 260 osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (w tym 146 kobiet), zamieszkujących miasta oraz tereny wiejskie powiatu kłobuckiego, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku (należących do I lub II profilu pomocy), które nie uczestniczyły w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).
Zgodnie z założeniami projektu grupami priorytetowymi w projekcie były:
- osoby długotrwale bezrobotne, które zgodnie z definicją Komisji Europejskiej i na potrzeby realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE:
- pozostawały bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy (w przypadku osób w wieku poniżej 25 lat),
- pozostawały bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (w przypadku osób w wieku 25 lat i więcej),
- osoby niepełnosprawne.
- Pośrednictwo pracy/poradnictwo zawodowe
Z usługi pośrednictwa pracy skorzystało od początku realizacji projektu 213 osób bezrobotnych (w tym 134 kobiety). Usługa ta świadczona była w siedzibie PUP w Kłobucku przez doradców klienta zatrudnionych w tut. Urzędzie. Pośrednictwem pracy zostali objęci wszyscy uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy w ramach projektu skorzystali ze wsparcia w postaci staży u pracodawców oraz bonów na zasiedlenie.
Natomiast z usługi poradnictwa zawodowego skorzystało 51 osób bezrobotnych (w tym 14 kobiet). Usługa ta świadczona była w siedzibie PUP w Kłobucku przez doradców klienta zatrudnionych w tut. Urzędzie. Z poradnictwa zawodowego skorzystali wszyscy uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy w ramach projektu ubiegali się o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, bonów szkoleniowych oraz wszystkie osoby niepełnosprawne.
- Staże
PUP w Kłobucku skierował na staż w ramach niniejszego projektu łącznie 187 osób bezrobotnych (w tym 118 kobiet), które dzięki odbyciu stażu zostały wyposażone w doświadczenie zawodowe i zdobyły umiejętności praktyczne w nowym zawodzie. Osobom bezrobotnym, które uczestniczyły w stażach i dostarczyły do tut. Urzędu sprawozdania i opinie z odbytego stażu wystawiono Zaświadczenia o odbyciu stażu.
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
W ramach niniejszego projektu PUP w Kłobucku przyznał i wypłacił 40 uczestnikom projektu (w tym 11 kobietom) jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 20.000,00 zł. Środki te umożliwiły osobom bezrobotnym mającym pomysł, kwalifikacje czy doświadczenie zawodowe założyć własne firmy.
- Bony szkoleniowe
W ramach niniejszego projektu PUP w Kłobucku przyznał 7 osobom bezrobotnym (w tym 1 kobiecie) bony szkoleniowe na sfinansowanie szkoleń zawodowych w kierunkach zgodnych z zainteresowaniem ze strony pracodawców. Bony te pozwoliły osobom młodym uzyskać lub uzupełnić kwalifikacje zawodowe i tym samym zwiększyły ich szanse na znalezienie zatrudnienia.
- Bony na zasiedlenie
W ramach niniejszego projektu PUP w Kłobucku przyznał 26 osobom bezrobotnym (w tym 16 kobietom) bony na zasiedlenie. Bony na zasiedlenie pozwoliły osobom młodym uzyskać zatrudnienie poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
Cel projektu, którym było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy, został osiągnięty, a zatrudnienie po zakończonym udziale w projekcie podjęło ponad 93% uczestników projektu.
W celu zachowania zasady równości szans i niedyskryminacji niniejszy projekt realizowany był z zapewnieniem wolnego i równego dostępu dla wszystkich bezrobotnych kobiet i mężczyzn (w tym osób z niepełnosprawnościami) wyrażających gotowość i chęć uczestnictwa, pod warunkiem spełnienia równych dla wszystkich kryteriów kwalifikujących do udziału w projekcie. Rekrutacja uczestników do projektu prowadzona była w oparciu o jasne i sprawiedliwe zasady z zachowaniem równości szans i zasady równości płci kobiet i mężczyzn. Ponadto strona internetowa PUP w Kłobucku, na której zamieszczane były informacje o projekcie dostosowana jest dla osób niedowidzących, natomiast budynek PUP w Kłobucku jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – posiada odpowiednio przystosowane wejście do budynku urzędu, windę oraz toalety dla osób niepełnosprawnych.