
Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku realizował w okresie 24.06.2015 r. – 31.12.2015 r. projekt pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku (I)" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VII Regionalny rynek pracy, Działanie 7.2 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia.
Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy zarejestrowanych w PUP w Kłobucku jako bezrobotni, dla których został ustalony I lub II profil pomocy w rozumieniu art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, należących co najmniej do jednej z wymienionych grup: osoby powyżej 50 roku życia, kobiety, osoby niepełnosprawne, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach.
Projekt skierowany był łącznie do 175 osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia (w tym co najmniej 97 kobiet), dla których został ustalony I (tzw. bezrobotni aktywni) lub II profil pomocy (tzw. wymagający wsparcia), należących co najmniej do jednej z poniższych grup:
- OSOBY POWYŻEJ 50 ROKU ŻYCIA;
- KOBIETY;
- OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE;
- OSOBY DŁUGOTRWALE BEZROBOTNE, które zgodnie z definicją Komisji Europejskiej i na potrzeby realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE pozostają bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy;
- OSOBY O NISKICH KWALIFIKACJACH, które posiadają wykształcenie podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne (zasadnicze zawodowe, średnie ogólnokształcące, średnie zawodowe).
W ramach projektu realizowano następujące działania na rzecz osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia mające przyczynić się do osiągnięcia celów i założeń projektu:
- Pośrednictwo pracy/poradnictwo zawodowe
Z usługi pośrednictwa pracy skorzystało od początku realizacji projektu 81 osób bezrobotnych (w tym 53 kobiety). Usługa ta świadczona była w siedzibie PUP w Kłobucku przez doradców klienta zatrudnionych w tut. Urzędzie. Pośrednictwem pracy zostali objęci wszyscy uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy w ramach projektu skorzystali ze wsparcia w postaci staży u pracodawców.
Natomiast 39 osób bezrobotnych (w tym 21 kobiet) skorzystało z usługi poradnictwa zawodowego oraz zostało objętych Indywidualnym Planem Działania. Poradnictwo zawodowe i IPD świadczone było w siedzibie PUP w Kłobucku przez doradców klienta zatrudnionych w tut. Urzędzie. Z poradnictwa zawodowego skorzystali wszyscy uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy w ramach projektu ubiegali się o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz o udział w szkoleniu.
- Staże
PUP w Kłobucku skierował na staż w ramach niniejszego projektu łącznie 81 osób bezrobotnych (w tym 53 kobiety), które dzięki odbyciu stażu zostały wyposażone w doświadczenie zawodowe i zdobyły umiejętności praktyczne w nowym zawodzie. Osobom bezrobotnym, które uczestniczyły w stażach i dostarczyły do tut. Urzędu sprawozdania i opinie z odbytego stażu wystawiono Zaświadczenia o odbyciu stażu.
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
W ramach niniejszego projektu PUP w Kłobucku przyznał i wypłacił 34 uczestnikom projektu (w tym 17 kobietom) jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 20.000,00 zł. Środki te umożliwiły osobom bezrobotnym mającym pomysł, kwalifikacje czy doświadczenie zawodowe założyć własne firmy.
- Szkolenia indywidualne
PUP w Kłobucku skierował na szkolenia indywidualne 5 osób bezrobotnych (w tym 4 kobiety), które po zakończonym udziale w szkoleniach uzyskały stosowne kompetencje czy kwalifikacje zawodowe. Szkolenia te zwiększyły ich szansę na podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
W celu zachowania zasady równości szans i niedyskryminacji niniejszy projekt realizowany był z zapewnieniem wolnego i równego dostępu dla wszystkich zainteresowanych kobiet i mężczyzn, w tym osób niepełnosprawnych. Rekrutacja uczestników do projektu prowadzona była w oparciu o jasne i sprawiedliwe zasady z zachowaniem równości szans i zasady równości płci kobiet i mężczyzn.