Szansa na lepsze jutro

Print Drukuj

Projekt konkursowy pn. "Szansa na lepsze jutro"
Podziałanie 6.1.1


Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku realizował w okresie 01.01.2012r. – 31.01.2013r. projekt konkursowy pn. „Szansa na lepsze jutro" współfinansowany ze środków Unii Europejskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Priorytet VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich", Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie", Poddziałanie 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy".

Głównym celem projektu było podjęcie pracy przez 78 bezrobotnych (39 kobiet) zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, w tym 54 osoby do 25 roku życia oraz 24 osoby długotrwale bezrobotne w okresie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie.

Cel główny projektu był realizowany przez następujące cele szczegółowe:
  • Zwiększenie motywacji do aktywnego poszukiwania pracy poprzez poradnictwo zawodowe oraz warsztaty aktywizacyjne.
  • Wyposażenie w doświadczenie zawodowe poprzez zdobycie praktycznych umiejętności na określonym stanowisku pracy w ramach stażu u pracodawcy.
  • Zmiana, uzupełnienie lub zdobycie kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia zawodowe.
Projekt skierowany był łącznie do 240 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, zamieszkujących miasta oraz tereny wiejskie powiatu kłobuckiego (co najmniej 120 kobiet), w tym
  • w ramach staży – 200 osób bezrobotnych (100 kobiet) z uwzględnieniem udziału min.:
    • 130 osób bezrobotnych do 25 roku życia (65 kobiet),
    • 70 osób długotrwale bezrobotnych (35 kobiet),
  • w ramach szkoleń – 40 osób bezrobotnych (20 kobiet) z uwzględnieniem udziału min.:
    • 20 osób bezrobotnych do 25 roku życia (10 kobiet),
    • 20 osób długotrwale bezrobotnych (10 kobiet).
W ramach projektu konkursowego pn. „Szansa na lepsze jutro" realizowano następujące działania na rzecz osób bezrobotnych mające przyczynić się do osiągnięcia celów i założeń projektu:

indywidualne porady zawodowe dla 240 osób bezrobotnych,warsztaty/zajęcia aktywizacyjne dla 240 osób bezrobotnych, staże dla 200 osób bezrobotnych zorganizowane na okres do 5 miesięcy,szkolenia dla 40 osób bezrobotnych o tematyce:
  • „Operator maszyn sterowanych numerycznie CNC" dla 10 osób,
  • „Prawo jazdy kat. C+E" dla 10 osób,
  • „Opiekun dziecięcy" dla 10 osób,
  • „Profesjonalny sprzedawca" dla 10 osób.
Projekt realizowany był zgodnie z polityką równych szans kobiet i mężczyzn, zapewniając wolny i równy dostęp do wszystkich form wsparcia zarówno kobietom i mężczyznom wyrażającym gotowość i chęć udziału w projekcie, pod warunkiem spełnienia równych dla wszystkich kryteriów kwalifikacyjnych do udziału w projekcie.

Projekt zakładał, iż cel główny zostanie osiągnięty, jeżeli osiągnięte zostaną następujące wskaźniki:
  • Liczba osób bezrobotnych, które podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie - 78 osób, w tym 39 kobiet (na dzień 31.01.2013 r. – pracę podjęło 126 osób, w tym 86 kobiet).
  • Liczba osób w wieku 15-24 lata, które podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie - 54 osoby, w tym 27 kobiet (na dzień 31.01.2013 r. – pracę podjęło 81 osób, w tym 50 kobiet).
  • Liczba osób długotrwale bezrobotnych, które podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie - 24 osoby, w tym 12 kobiet (na dzień 31.01.2013 r. – pracę podjęło 61 osób, w tym 45 kobiet).
Uwzględniając zatem powyższe, cel główny projektu został osiągnięty a zakładane wskaźniki efektywności zatrudnieniowej znacznie przekroczyły planowane wartości.

Udział w projekcie rozpoczęło 248 osób bezrobotnych, w tym 164 kobiety. 232 osoby bezrobotne (154 kobiety) zakończyły udział, natomiast 16 osób (10 kobiet) z różnych przyczyn przerwało udział w projekcie.

Liczba osób bezrobotnych rozpoczynających udział w projekcie jest większa od pierwotnie zakładanej liczby uczestników projektu, gdyż z uwagi na przerwania tut. Urząd na bieżąco rekrutował dodatkowe osoby do udziału w projekcie celem jego prawidłowej realizacji oraz osiągnięcia założonych w projekcie wskaźników. Wszystkie zakładane w projekcie wskaźniki zostały osiągnięte, a większość z nich w wymiarze znacznie przekraczającym jego założenia.

Uczestnicy projektu korzystali z poradnictwa zawodowego (163 osoby objęto Indywidualnym Planem Działania, w tym 116 kobiet) oraz uczestniczyli w zajęciach/warsztatach aktywizacyjnych. Poradnictwo zawodowe oraz warsztaty aktywizacyjne realizowane w ramach projektu miały na celu zwiększenie motywacji do aktywnego poszukiwania pracy. Z usług poradnictwa zawodowego oraz z zajęć/warsztatów aktywizacyjnych skorzystało 248 osób bezrobotnych, wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali Zaświadczenia o ukończeniu zajęć aktywizacyjnych wydawane bezpośrednio po zajęciach.

W zorganizowanych u pracodawców stażach uczestniczyły 203 osoby bezrobotne (w tym 143 kobiety), jednak z uwagi na przerwania odbywania stażu, udział w nim zakończyły 193 osoby (135 kobiet), które dzięki odbyciu stażu zostały wyposażone w doświadczenie zawodowe i praktyczne umiejętności na określonym stanowisku pracy. Osobom bezrobotnym, którzy uczestniczyli w stażach i dostarczyli do tut. Urzędu sprawozdania i opinie z odbytego stażu wystawiono Zaświadczenia o odbyciu stażu.

W szkoleniach grupowych zorganizowanych w ramach projektu uczestniczyło łącznie 40 osób bezrobotnych (w tym 20 kobiet). Wszystkie te osoby zakończyły udział w szkoleniu, uzyskały Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i tym samym zmieniły, uzupełniły lub zdobyły nowe kwalifikacje zawodowe.

Przed rozpoczęciem udziału w projekcie oraz po jego zakończeniu przeprowadzono wśród uczestników projektu badanie ankietowe. Respondenci odpowiadali na pytania związane m.in. z oczekiwaniami względem udziału w projekcie oraz posiadaną motywacją do aktywnego poszukiwania pracy.

Zanalizowano ankiety wypełnione przez 230 osób, które zakończyły udział w projekcie i wypełniły dwie części ankiety (przed przystąpieniem do projektu i po jego zakończeniu). Wszystkie przeankietowane osoby uważają, iż udział w projekcie spełnił ich oczekiwania i są zadowolone z otrzymanego w ramach projektu wsparcia. 98% osób uważa również,
iż uczestnictwo w projekcie było adekwatne do ich potrzeb zawodowych oraz przyniosło im korzyść a projekt przyczynił się do zdobycia przez nich doświadczenia zawodowego (159 osób), zdobycia zatrudnienia (125 osób) oraz zdobycia kwalifikacji zawodowych (118 osób).

Po zakończeniu udziału w projekcie zwiększyła się motywacja wśród jego uczestników do aktywnego poszukiwania pracy (79% ankietowanych po zakończeniu udziału w projekcie wskazało, iż posiada silną motywację do aktywnego poszukiwania pracy, przed rozpoczęciem udziału – 74%).

Zwiększyła się również pewność uczestników projektu w poruszaniu się na rynku pracy. Przed rozpoczęciem udziału w projekcie 67% respondentów wskazało wartości 4 i 5 określające poziom pewności siebie w poruszaniu się na rynku pracy przy skali od 1 do 5, gdzie 1 – najniższa pewność siebie, 5 – najwyższa pewność siebie. Po zakończonym udziale aż 83% osób ankietowanych wymieniało powyższe wartości – wzrost o 16% z ogółu uczestników.

Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku dzięki uzyskaniu dofinansowania na realizację projektu konkursowego pn. „Szansa na lepsze jutro" zaktywizował większą liczbę osób bezrobotnych, proponując im kompleksowe wsparcie i zwiększając tym samym ich szanse na podjęcie zatrudnienia.

Załączniki

Szansa na lepsze jutro - Opis projektu
Szansa na lepsze jutro - Opis projektu.pdf 281 KB
Informacje o publikacji dokumentu