Logo: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska, kolorowe

 

Projekt pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim (IV)"

 

Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku realizował w okresie 01.01.2019 r. – 30.06.2021 r. projekt
pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim (IV)" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój - Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim.

W projekcie uczestniczyło łącznie 547 osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (w tym 288 kobiet), zamieszkujących miasta oraz tereny wiejskie powiatu kłobuckiego, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku. 

Zgodnie z założeniami projektu do udziału w projekcie kwalifikowane były m.in. osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj..: Dodatkowo zgodnie z założeniami, projekt kierowany był także do byłych uczestników projektów z zakresu włączenia społecznego, realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO, spełniających założenia projektowe.

Ponadto w ramach niniejszego projektu, w związku z ogłoszonym stanem pandemii COVID-19, ujęto nowe zadania realizowane przez powiatowe urzędy pracy wynikające z art. 15zzb, 15zzc, 15zze Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Grupą docelową tych działań byli pracownicy podmiotów, na których wynagrodzenia przekazywane było dofinansowanie oraz osoby fizyczne, które otrzymały dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku w latach 2020-2021 objął powyższym wsparciem 549 osób pracujących/ samozatrudnionych do 30 roku życia, w tym 187 kobiet.

W ramach projektu realizowano następujące działania na rzecz osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia mające przyczynić się do osiągnięcia celów i założeń projektu: Oferowane w ramach projektu powyższe wsparcie zostało poprzedzone indywidualną i kompleksową aktywizacją zawodową obejmującą identyfikację potrzeb oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym opracowanie lub aktualizację Indywidualnego Planu Działania (IPD). Następnie zrealizowana została usługa pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego oraz udzielenie zakładanych w projekcie form wsparcia. Wsparcie w ramach projektu udzielane było każdemu uczestnikowi/uczestniczce projektu do 25 roku życia w ciągu 4 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku w ciągu 4 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.

Działania projektowe stanowiły zatem kompleksową ofertę wsparcia, wykorzystującą niezbędne formy pomocy określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ukierunkowane na doprowadzenie uczestnika projektu do zatrudnienia.

W celu zachowania zasady równości szans i niedyskryminacji niniejszy projekt realizowany był
z zapewnieniem wolnego i równego dostępu dla wszystkich bezrobotnych kobiet i mężczyzn
(w tym osób z niepełnosprawnościami) wyrażających gotowość i chęć uczestnictwa, pod warunkiem spełnienia równych dla wszystkich kryteriów kwalifikujących do udziału w projekcie. W celu zwiększenia szans kobiet na znalezienie zatrudnienia projekt zakładał, iż udział kobiet i mężczyzn w projekcie będzie kształtował się na poziomie ok. 60% kobiet i 40% mężczyzn. Przygotowany do promocji projektu plakat przedstawiał informację (graficzną/opisową), że projekt adresowany jest do młodych kobiet i mężczyzn, w tym osób z niepełnosprawnościami. Strona internetowa PUP w Kłobucku, na której zamieszczane były informacje o projekcie dostosowana jest dla osób niedowidzących, natomiast budynek PUP w Kłobucku jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – są podjazdy, winda, toalety dla osób niepełnosprawnych.

Cel projektu, którym było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie kłobuckim, został osiągnięty, a pracę po zakończonym udziale w projekcie podjęło ok. 88 % uczestników projektu (według stanu na 30.07.2021 r.).
Załączniki
Plakat.pdf (pdf, 297 KB)
Oświadczenie uczestnika.pdf (pdf, 247 KB)
Plakat dla pracodawców.pdf (pdf, 298 KB)