Nabór wniosków - staż (EFS+)

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku ogłasza nabór wniosków  w sprawie zawarcia umów o zorganizowanie staży dla osób bezrobotnych na okres do 6 miesięcy w ramach projektu pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet FESL.05 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, Działanie FESL.05.01 Aktywizacja zawodowa poprzez PUP.
 
Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od dnia 22.01.2024 r. do dnia 31.01.2024 r.

Nabór dotyczy osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Kłobucku, uprawnionych do kierowania na staż, w szczególności: 
  • osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
    • kobiety,
    • osoby starsze (w wieku 50 lat i więcej),
    • osoby z niepełnosprawnościami,
    • osoby długotrwale bezrobotne,
    • osoby o niskich kwalifikacjach;
  • osób młodych w wieku 18-29 lat (tj. osób, które nie ukończyły 30 roku życia na dzień rozpoczęcia udziału w projekcie), zwłaszcza: z grupy NEET, samotnie wychowujące dzieci, opuszczające pieczę zastępczą, pochodzenia migranckiego. 
Z uwagi na potrzebę osiągnięcia założonych w projekcie wskaźników -
do udziału zapraszamy zwłaszcza:
  • OSOBY DŁUGOTRWALE BEZROBOTNE,
  • OSOBY W WIEKU POWYŻEJ 55 LAT.
Projekt zakłada skierowanie na staż w 2024 roku 132 osoby bezrobotne, w tym:
  • 62 osoby bezrobotne w wieku 18-29 lat;
  • 70 osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia. 
Wszystkie osoby poniżej 30 roku życia, które będą wskazane we wniosku jako osoby proponowane do odbycia stażu, najpóźniej do dnia 02.02.2024 r., zobowiązane są do odbycia wizyty u doradcy zawodowego, który dokona oceny ich umiejętności/ kompetencji cyfrowych (nie dotyczy osób, które zostały objęte badaniem kompetencji cyfrowych w 2023 r.). W przypadku zdiagnozowania deficytu kompetencji cyfrowych koniecznym będzie ich uzupełnienie, np. poprzez realizację programu stażu zapewniającego zdobycie umiejętności w w/w zakresie lub udział w poradnictwie zawodowym o niniejszej tematyce przed skierowaniem na staż.
 
Do składania wniosków zaprasza się w szczególności Organizatorów staży, którzy w ramach PROGRAMU STAŻU (załącznik do wniosku) zapewnią uczestnikom projektu możliwość zdobycia umiejętności/ kompetencji, zwłaszcza:
  • cyfrowych,
  • niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki,
  • istotnych dla regionalnych/lokalnych specjalizacji,
  • związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.
Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest zobowiązanie Organizatora stażu do zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończonym stażu.

Z uwagi na konieczność kwalifikowania osób w projekcie w podziale na wiek, prosimy o składanie odrębnych wniosków ze wskazaniem osób proponowanych do odbycia stażu w rozbiciu na osoby do 30 roku życia i powyżej 30 roku życia.

Aktualne druki wniosków (dla osób do 30 r. ż. i powyżej 30 r. ż.) będą do pobrania w zakładce Dla pracodawców i przedsiębiorców/Dokumenty do pobrania/Staże i bon stażowy (EFS+ Wniosek na staż do 30 r. ż, EFS+ Wniosek na staż powyżej 30 r. ż) bądź w siedzibie PUP w Kłobucku od dnia 22.01.2024 r.

UWAGA: Nabór nie dotyczy osób bezrobotnych, które w 2023 r. były już uczestnikami projektu pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku".
 
Wnioski powinny być składane w terminie naboru przez:
  • pracodawców ubiegających się o organizację stażu: osobiście bądź drogą pocztową (liczy się data wpływu wniosku do PUP bądź data nadania wniosku w placówce Poczty Polskiej – w przypadku wpływu wniosku do PUP po terminie naboru),
  • osoby posiadające pełnomocnictwo dot. możliwości złożenia wniosku o organizację stażu potwierdzone przez wnioskującego Organizatora stażu. 
WARUNKI I KRYTERIA ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW W SPRAWIE ZAWARCIA UMÓW O ZORGANIZOWANIE STAŻY

Rozpatrywanie wniosków w sprawie zawarcia umów o zorganizowanie staży odbywa się przez członków Komisji ds. rozpatrywania wniosków w sprawie zawarcia umówo zorganizowanie staży, powołanej Zarządzeniem nr 22/2023 Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kłobucku z dnia 15.05.2023 roku, w oparciu o ustawę z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20.08.2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.

Ponadto z uwagi na ograniczone środki finansowe na realizację staży Komisja przy rozpatrywaniu wniosków będzie brała pod uwagę uwarunkowania i dodatkowe kryteria, tj.:

1. UWARUNKOWANIA/WARUNKI DOPUSZCZAJĄCE:
  1. Możliwości finansowe wynikające z wysokości środków finansowych przeznaczonych na organizację staży w ramach projektu, z uwzględnieniem konieczności osiągnięcia założonych w projekcie wskaźników.
  2. Wymagane jest funkcjonowanie wnioskodawcy przed dniem złożenia wniosku przez okres co najmniej 6 miesięcy, a w przypadku przedsiębiorców prowadzenie działalności gospodarczej bez możliwości jej zawieszania w tym okresie.
  3. Nie toczy się w stosunku do wnioskodawcy postępowanie upadłościowe i nie został zgłoszony wniosek o likwidację, nie ma on zaległości finansowych względem ZUS, KRUS oraz Urzędu Skarbowego, jak również w okresie do 365 dni przed dniem złożenia wniosku wnioskodawca nie został ukarany lub skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie przepisów prawa pracy ani nie jest objęty postępowaniem dotyczącym naruszenia przepisów prawa pracy.
  4. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest zobowiązanie do zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończonym stażu na okres co najmniej 30 dni (poprzez złożenie stosownego oświadczenia we wniosku) na podstawie:
    • umowy o pracę (przynajmniej ½ etatu), 
    • umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług dla których stosuje się przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych i które podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (o wartości miesięcznej nie niższej niż połowa obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu, natomiast stawka za godzinę pracy nie może być niższa od minimalnej stawki godzinowej ustalonej na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
  5. W przypadku gdy Organizator ubiegający się o organizację stażu, nie wskazuje we wniosku kandydatów do odbycia stażu wówczas możliwym jest ubieganie się o maksymalnie 2 miejsca stażowe.
  6. Wnioski złożone na nieaktualnych drukach będą rozpatrywane negatywnie.
  7. Wnioski złożone przed lub po wskazanych terminach będą rozpatrywane negatywnie. 
2. DODATKOWE KRYTERIA:

Rozpatrywanie wniosków odbywać się będzie w następujący sposób:
  1. z uwzględnieniem założonej w projekcie liczby osób bezrobotnych kierowanych na staż do 30 roku życia i powyżej 30 roku życia w poszczególnych latach (z uwagi na podział środków finansowych w projekcie w rozbiciu na osoby poniżej i powyżej 30 roku życia),
  2. z jednoczesnym uwzględnieniem założonych w projekcie wskaźników, dotyczących udziału w projekcie odpowiedniej liczby osób w wieku 18-29 lat, osób długotrwale bezrobotnych, osób w wieku 55+, osób z niepełnosprawnościami oraz kobiet.
  3. z uwzględnieniem zatrudnienia po zakończeniu stażu:
    1. w pierwszej kolejności wybór dotyczył będzie wniosków wskazujących osoby bezrobotne, z jak najdłuższą gwarancją zatrudnienia po zakończonym stażu (wskazaną we wniosku o zorganizowanie staży),
    2. w drugiej kolejności wybór dotyczył będzie wniosków bez wskazania osoby bezrobotnej, z jak najdłuższą gwarancją zatrudnienia po zakończonym stażu (wskazaną we wniosku o zorganizowanie staży). 
DODATKOWE POSTANOWIENIA
  1. Osoby bezrobotne kierowane będą na staż począwszy od marca br. zgodnie z kolejnością wpływu wniosków do PUP.
  2. W momencie, gdy w złożonych wnioskach będzie więcej miejsc stażowych - które spełniają w tym samym stopniu kryteria – niż miejsc stażowych do przyznania, o wyborze miejsca stażowego do realizacji decydować będzie losowanie przeprowadzone w obecności członków Komisji.
  3. W przypadku rezygnacji przez Organizatora z przyznanego miejsca stażowego, zastrzega się możliwość powrotu do wniosku (w drodze losowania), który wcześniej został rozpatrzony negatywnie celem uzupełnienia wolnego miejsca stażowego.
  4. Wszystkie osoby poniżej 30 roku życia, które będą wskazane we wniosku jako osoby proponowane do odbycia stażu zobowiązane będą do odbycia wizyty u doradcy zawodowego, który dokona oceny ich umiejętności/kompetencji cyfrowych. W przypadku zdiagnozowania deficytu kompetencji cyfrowych koniecznym będzie ich uzupełnienie, np. poprzez realizację programu stażu zapewniającego zdobycie umiejętności w w/w zakresie lub udział w szkoleniu o niniejszej tematyce przed skierowaniem na staż. 
Szczegółowych informacji na temat udziału w projekcie w ramach staży udzielają specjaliści ds. programów – pok. 205 (I piętro), tel.: 34 317 44 18/19.
Informacje o publikacji dokumentu