Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w PUP w Kłobucku (III) - RPO

Print Drukuj


Projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku (III)"  


Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku realizował w okresie 01.01.2017 r. – 31.12.2018 r. projekt
pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku (III)"
współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VII Regionalny rynek pracy, Działanie 7.2 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia.

Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy zarejestrowanych w PUP w Kłobucku jako bezrobotni, dla których został ustalony I lub II profil pomocy, należących co najmniej do jednej z wymienionych grup: osoby powyżej 50 roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach.

UCZESTNICY PROJEKTU:

W projekcie uczestniczyły łącznie 333 osoby bezrobotne powyżej 30 roku życia (w tym 183 kobiety) zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, dla których został ustalony I lub II profil pomocy, należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
  • osoby powyżej 50 roku życia;
  • kobiety;
  • osoby niepełnosprawne;
  • osoby długotrwale bezrobotne, które pozostawały bez pracy nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy;
  • osoby o niskich kwalifikacjach, które posiadały wykształcenie podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne (zasadnicze zawodowe, średnie ogólnokształcące, średnie zawodowe).
Zgodnie z założeniami projektu grupami priorytetowymi w projekcie były:
  • osoby długotrwale bezrobotne (co najmniej 52,3% uczestników projektu);
  • osoby z niepełnosprawnościami (co najmniej 4,3% uczestników projektu);
  • osoby o niskich kwalifikacjach ( co najmniej 50% uczestników projektu). 
W celu zachowania zasady zapobiegania dyskryminacji, niniejszy projekt oraz rekrutacja uczestników prowadzone były w oparciu o jasne i sprawiedliwe zasady zapewniając wolny
i równy dostęp do wszystkich form wsparcia każdej osobie bezrobotnej wyrażającej gotowość i chęć udziału w projekcie, pod warunkiem spełnienia równych dla wszystkich kryteriów kwalifikujących do udziału w projekcie.

W RAMACH PROJEKTU REALIZOWANO NASTĘPUJĄCE DZIAŁANIA, MAJĄCE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO OSIĄGNIĘCIA CELÓW I ZAŁOŻEŃ PROJEKTU:
  • Pośrednictwo pracy/poradnictwo zawodowe

    Z usługi pośrednictwa pracy skorzystało od początku realizacji projektu 245 osób bezrobotnych (w tym 145 kobiet). Usługa ta świadczona była w siedzibie PUP w Kłobucku przez doradców klienta zatrudnionych w tut. Urzędzie. Pośrednictwem pracy zostali objęci wszyscy uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy w ramach projektu skorzystali ze wsparcia w postaci staży u pracodawców.

    Z usługi poradnictwa zawodowego skorzystało natomiast 90 osób bezrobotnych (w tym 40 kobiet). Poradnictwo zawodowe świadczone było w siedzibie PUP w Kłobucku przez doradców klienta zatrudnionych w tut. Urzędzie. Z usługi tej skorzystali wszyscy uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy w ramach projektu ubiegali się o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.
     
  • Staże

    PUP w Kłobucku skierował na staż w ramach niniejszego projektu łącznie 245 osób bezrobotnych (w tym 145 kobiet), które dzięki odbyciu stażu zostały wyposażone w doświadczenie zawodowe i zdobyły praktyczne umiejętności na określonym stanowisku pracy. Osobom bezrobotnym, które uczestniczyły w stażach i dostarczyły do tut. Urzędu sprawozdania i opinie z odbytego stażu wystawiono Zaświadczenia o odbyciu stażu.
     
  • Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej

    W ramach niniejszego projektu PUP w Kłobucku przyznał i wypłacił 90 uczestnikom projektu (w tym 40 kobietom) jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 20.000,00 zł. Środki te umożliwiły osobom bezrobotnym mającym pomysł, kwalifikacje czy doświadczenie zawodowe założyć własne firmy.
Udzielanie w ramach projektu wsparcie poprzedzone zostało pogłębioną analizą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika projektu, m.in. poprzez opracowanie/aktualizację Indywidualnego Planu Działania. Na tej podstawie PUP w Kłobucku realizował w ramach projektu odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, celem doprowadzenia uczestników projektu do zatrudnienia.
 
Cel główny projektu, którym było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej
30 roku życia pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku został osiągnięty, a pracę po zakończonym udziale w projekcie podjęło ok. 95 % uczestników projektu (według stanu na 31.12.2018r.).

 

Załączniki

Plakat RPO III
Plakat RPO III.pdf 623 KB
Informacje o publikacji dokumentu