Dojrzały pracownik

Print Drukuj

Projekt konkursowy pn. "Dojrzały pracownik"
Podziałanie 6.1.1


Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku realizował w okresie 01.01.2013 r. – 31.12.2014 r. projekt konkursowy pn. „Dojrzały pracownik" współfinansowany ze środków Unii Europejskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Priorytet VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich", Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie", Poddziałanie 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy".

Głównym celem projektu było zwiększenie szans na znalezienie zatrudnienia przez 120 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia (w tym 50 kobiet), zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, poprzez zastosowanie wobec nich kompleksowych działań aktywizujących w latach 2013 – 2014.

Cel główny projektu był realizowany przez następujące cele szczegółowe:
  • Odbudowanie motywacji oraz wiary we własne siły do zaistnienia na współczesnym rynku pracy 120 uczestnikom projektu poprzez skorzystanie ze wsparcia psychologiczno – doradczego oraz poradnictwa zawodowego organizowanego w latach 2013 – 2014.
  • Nabycie umiejętności z zakresu aktywnego poszukiwania pracy przez 120 uczestników projektu podczas organizowanych zajęć aktywizacyjnych w latach 2013 – 2014.
  • Uzyskanie nowych lub dodatkowych kwalifikacji zawodowych przez 60 uczestników projektu poprzez ukończenie szkoleń w latach 2013 – 2014.
  • Zdobycie umiejętności praktycznych w nowym zawodzie/na określonym stanowisku pracy przez 60 uczestników projektu podczas odbywania staży zorganizowanych w latach 2013 – 2014.
Projekt skierowany był łącznie do 120 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłobucku, zamieszkujących miasta oraz tereny wiejskie powiatu kłobuckiego, w tym co najmniej 50 kobiet bezrobotnych.
  • Planowana liczba uczestników projektu – w ramach staży – wynosiła łącznie 60 osób bezrobotnych (25 kobiet), z uwzględnieniem udziału min.:
    • 23 osób długotrwale bezrobotnych (9 kobiet),
    • 40 osób bezrobotnych z terenów wiejskich (16 kobiet).
  • Planowana liczba uczestników projektu – w ramach szkoleń – wynosiła łącznie 60 osób bezrobotnych (25 kobiet), z uwzględnieniem udziału min.:
    • 22 osób długotrwale bezrobotnych (9 kobiet),
    • 40 osób bezrobotnych z terenów wiejskich (16 kobiet).
W ramach projektu konkursowego pn. „Dojrzały pracownik" realizowano następujące działania na rzecz osób bezrobotnych mające przyczynić się do osiągnięcia celów i założeń projektu:
  • Poradnictwo zawodowe (w tym IPD) oraz wsparcie psychologiczno – doradcze.

    Poradnictwo zawodowe oraz wsparcie psychologiczno – doradcze realizowane w ramach projektu miało na celu odbudowanie motywacji oraz wiary we własne siły do zaistnienia na współczesnym rynku pracy. W ramach projektu 133 osoby bezrobotne (62 kobiety) skorzystały z usług poradnictwa zawodowego oraz zostały objęte Indywidualnym Planem Działania. Natomiast ze wsparcia psychologiczno-doradczego skorzystało 125 osób bezrobotnych (60 kobiet). Wszyscy uczestnicy zajęć wypełniali ankietę oceniającą zajęcia i przydatność otrzymanego wsparcia psychologiczno – doradczego oraz poradnictwa zawodowego. Z analizy powyższych ankiet wynika, iż uczestnicy byli zadowoleni z przeprowadzonych zajęć i spełniły one ich oczekiwania. Ponadto uczestnicy uznali, iż otrzymane wsparcie psychologiczno – doradcze oraz poradnictwo zawodowe było przydatne, a także przyczyniło się do odbudowy/wzrostu ich motywacji oraz wiary we własne siły do zaistnienia na współczesnym rynku pracy.
     
  • Zajęcia aktywizacyjne z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy oraz nabywania kompetencji kluczowych.

    Zajęcia aktywizacyjne realizowane w ramach projektu miały na celu nabycie przez uczestników projektu umiejętności z zakresu aktywnego poszukiwania pracy. W zajęciach aktywizacyjnych z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy oraz nabywania kompetencji kluczowych uczestniczyły łącznie 124 osoby bezrobotne (59 kobiet). Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali Zaświadczenia o ukończeniu zajęć aktywizacyjnych wydawane bezpośrednio po zajęciach.
     
  • Szkolenia o następującej tematyce:
    • „Kurs remontowo-wykończeniowy"
    • „Kurs florystyczny z elementami decoupage"
    • „Magazynier z obsługą wózka jezdniowego oraz obsługą komputera"
    • „Podstawy obsługi komputera"
    • „Pracownik ochrony osób i mienia"
    • „Opiekun dziecięcy"

      W w/w szkoleniach grupowych zorganizowanych w ramach projektu uczestniczyło zgodnie z założeniami projektu 60 osób bezrobotnych (30 kobiet), jednak z uwagi na przerwania udziału w projekcie, na tę formę wsparcia skierowano łącznie 65 osób bezrobotnych (31 kobiet). Wszystkie osoby, które zakończyły udział w szkoleniu, uzyskały Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i tym samym uzyskały nowe lub dodatkowe kwalifikacje zawodowe.
  • Staże dla osób bezrobotnych zorganizowane na okres do 6 miesięcy. 

    W zorganizowanych u pracodawców stażach uczestniczyło łącznie 68 osób bezrobotnych (31 kobiet), jednak z uwagi na przerwania odbywania stażu, udział w nim zakończyły faktycznie 63 osoby (30 kobiet), które dzięki odbyciu stażu zostały wyposażone w doświadczenie zawodowe i zdobyły umiejętności praktyczne w nowym  zawodzie / na określonym stanowisku pracy. Osobom bezrobotnym, którzy uczestniczyli w stażach i dostarczyli do tut. Urzędu sprawozdania i opinie z odbytego stażu wystawiono Zaświadczenia o odbyciu stażu.
Projekt realizowany był zgodnie z polityką równych szans kobiet i mężczyzn, zapewniając wolny i równy dostęp do wszystkich form wsparcia zarówno kobietom i mężczyznom wyrażającym gotowość i chęć udziału w projekcie, pod warunkiem spełnienia równych dla wszystkich kryteriów kwalifikacyjnych do udziału w projekcie.

Projekt zakładał, iż cel główny zostanie osiągnięty, jeżeli osiągnięte zostaną następujące wskaźniki:
  • Liczba osób w wieku 50-64 lata, które zakończyły udział w projekcie - 107 osób (44 kobiety). Łącznie udział w projekcie zakończyły 123 osoby bezrobotne powyżej 50 roku życia, w tym 60 kobiet.
  • Liczba osób długotrwale bezrobotnych, które zakończyły udział w projekcie - 40 osób (15 kobiet). Łącznie udział w projekcie zakończyło 109 osób długotrwale bezrobotnych, w tym 56 kobiet.
  • Liczba osób z terenów wiejskich, które zakończyły udział w projekcie - 70 osób (27 kobiet). Łącznie udział w projekcie zakończyło 101 osób bezrobotnych z terenów wiejskich, w tym 51 kobiet.
Udział w projekcie rozpoczęły 133 osoby bezrobotne, w tym 62 kobiety. 123 osoby bezrobotne (60 kobiet) zakończyły udział w projekcie, natomiast 10 osób (2 kobiety) z różnych przyczyn przerwało uczestnictwo. Liczba osób bezrobotnych rozpoczynających udział w projekcie, jak również w poszczególnej formie wsparcia, jest większa od pierwotnie zakładanej liczby uczestników projektu, gdyż z uwagi na przerwania uczestnictwa oraz powstające oszczędności tut. Urząd na bieżąco rekrutował dodatkowe osoby bezrobotne do udziału w projekcie. Powyższe przyczyniło się do zwiększenia wskaźników i rezultatów projektu oraz umożliwiło jak najpełniejsze wykorzystanie środków finansowych przyznanych na realizację projektu.

Reasumując, cel główny projektu konkursowego pn. „Dojrzały pracownik" oraz wszystkie zakładane w projekcie wskaźniki zostały osiągnięte, w tym większość z nich w wymiarze znacznie przekraczającym założenia. Realizacja projektu przyniosła zatem zamierzone efekty, a Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku dzięki uzyskaniu dofinansowania na realizację niniejszego projektu mógł zaktywizować znacznie większą liczbę osób bezrobotnych, proponując im kompleksowe wsparcie i zwiększając tym samym ich szanse na podjęcie zatrudnienia.

Załączniki

Dojrzały pracownik - Plakat
Dojrzały pracownik - Plakat.pdf 401 KB
Dojrzały pracownik - Opis projektu
Dojrzały pracownik - Opis projektu.pdf 213 KB
DP - Regulamin uczestnictwa w projekcie
DP - Regulamin uczestnictwa w projekcie.pdf 326 KB
Informacje o publikacji dokumentu